Zima, kako ju prebroditi i ostati zdrav

Koža zimi
Zimi je često koža suha, bez sjaja i svježine. Potrebe Vaše kože mijenjaju se kako prolaze godišnja doba, a zimi su one najizraženije. Kako bi koža ostala zdrava i lijepa, potrebna joj je dodatna njega, zaštita i hidratacija (vlaženje).

Koža-naš zaštitni ogrtač

presjek kože
Izlučivanjem znoja putem kože čovjek regulira svoju tjelesnu temperaturu, a loj stvara sloj na površini kože koji sprečava pretjerani gubitak vlage s kože, a time se sprečava i isušivanje kože.
Koža je najveći organ ljudskog tijela. Ona se obnavlja svakih 7 do 10 tjedana, a njezina je glavna uloga da zaštiti naš organizam od štetnih utjecaja izvana. Koža sprečava ulazak štetnih mikroorganizama i infekcija iz okoline, ali i djelovanje kemikalija. U koži se nalazi i pigment melanin, koji štiti stanice od štetnog djelovanja UV-zračenja.
U dubljim slojevima kože nalaze se žlijezde lojnice i znojnice. Izlučivanjem znoja putem kože čovjek regulira svoju tjelesnu temperaturu, a loj stvara sloj na površini kože koji sprečava pretjerani gubitak vlage s kože, a time se sprečava i isušivanje kože.


Zašto joj je potrebna posebna njega tijekom zime?

Izlaganje umjetnim izvorima UV zračenja (kao što je solarij), za koje je dokazano da djeluju jednako štetno kao i sunčevo zračenje, dovodi do prijevremenog starenja kože, te dodatnog isušivanja. Vaša koža nakon solarija možda je brončane puti, ali je isušena i s mnogo sitnih bora.
Tijekom zime, upravo isušivanje kože može predstavljati veliki problem za kožu. Svakodnevno izlaganje suhom hladnom zraku i vjetru može poremetiti ravnotežu u koži i izazvati peckanje, zatezanje, svrbež i iritaciju.

Osim toga, zimi često boravite u zagrijanim prostorima s niskom vlažnošću zraka, izloženi ste brojnim obavezama i stresu, a i u dodiru ste s puno ljudi, čime se povećava opasnost od infekcija i narušavanja imunološkog sustava organizma.

Zimi je često koža suha, bez sjaja i svježine, a to može biti i odraz neuravnotežene prehrane, s mnogo kalorične hrane, manjka svježeg voća i povrća, ali i djelovanja štetnih faktora. Pri tome najznačajniju ulogu zasigurno imaju kava, alkohol i cigarete, ali nije zanemariv učinak ni drugih nepovoljnih faktora - smoga u gradskom zraku i prašine koja vrlo često zimi ostaje zarobljena u prostorijama koje se ne provjetravaju toliko često.

Nedovoljna tjelesna aktivnost jedna je u nizu loših navika suvremenog čovjeka. No, upravo tjelesna aktivnost potiče prokrvljenost čitavog organizma, pa tako i kože. Na taj način koža dobiva dovoljno kisika i odstranjuju se loše tvari, ali i ubrzava obnavljanje kože, što je prijeko potrebno zimi.

Također ne treba zaboraviti niti na utjecaj štetnog ultraljubičastog zračenja sunca zimi. Iako sunce zimi ne grije jako kao ljeti, štetan utjecaj ultraljubičastog zračenja uvijek je prisutan. U predjelima sa snijegom i ledom, njegova jakost može biti još i veća, pa ukoliko volite sportske aktivnosti na otvorenom tijekom zimskih mjeseci, nikako ne zaboravite zaštititi Vašu kožu visokim zaštitnim faktorom. Naime dokazano je da maligne bolesti kože (kao što su planocelularni i bazocelularni karcinom, te maligni melanom) nastaju pod utjecajem UV-zračenja, jer su znatno veće učestalosti pojavljivanja malignih bolesti u područjima kože koja najčešće nisu pokrivena-glava, vrat, pa tek onda drugi dijelovi tijela. Za štetan utjecaj najznačajnije je djelovanje UVB-zračenja koje izravno oštećuje DNK stanica kože.

U zadnje vrijeme često je i izlaganje umjetnim izvorima UV zračenja (kao što je solarij), za koje je dokazano da djeluju jednako štetno kao i sunčevo zračenje, a osim toga dovode do prijevremenog starenja kože, te dodatnog isušivanja. Posljedično tome, Vaša koža nakon solarija možda je brončane puti, ali je isušena i s mnogo sitnih bora.

Stres je također jedan od dodatnih faktora koji štete zdravlju Vaše kože. Dokazano je da osobe koje su pod kroničnim utjecajem stresa, a i štetnog UV-zračenja, imaju veću šansu razviti neki od tumora kože. To se objašnjava negativnim djelovanjem stresa i UV-zračenja na imunološki sustav, a ukoliko su oboje prisutni, taj je utjecaj još veći. Osim stresa s kojim se svakodnevno susrećete na poslu ili u obitelji, zimi je značajan utjecaj i klimatskog stresa.

Potrebe Vaše kože mijenjaju se kako prolaze godišnja doba, a zimi su one najizraženije. Kako bi koža ostala zdrava i lijepa, potrebna joj je dodatna njega, zaštita i hidratacija (vlaženje).


Kako prepoznati suhu kožu?

Prvi korak bit će zasigurno nadoknađivanje vlage (preparatima koji sadrže pantotensku kiselinu koja u koži zadržava vlagu), zatim poticanje regeneracije stanica (prije svega se pilingom odstranjuju stare stanice s površine kože, a tako potičete i prirodnu regeneraciju površnog sloja kože i bolje upijanje krema) te je na kraju važno opskrbiti kožu s visoko vrijednim masnoćama.
Suha koža može se prepoznati po zatezanju, peckanju, iritaciji i svrbežu. Osim toga, primijetit ćete gubitak napetosti i punoće kože, pojavu sitnih bora i perutavosti (poput sitnih ljuskica) na površini kože. Vaša koža može biti gruba i suha na dodir, a vrlo često ona je crvena.

Ako Vaša koža odgovara navedenom opisu, važno je otkriti uzrok i ukloniti ga (poboljšati prehranu, koristiti ovlaživače zraka u zatvorenim prostorima i njegovati kožu bogatim kremama).

Prvi korak bit će zasigurno nadoknađivanje vlage (preparatima koji sadrže pantotensku kiselinu koja u koži zadržava vlagu), zatim poticanje regeneracije stanica (prije svega se pilingom odstranjuju stare stanice s površine kože, a tako potičete i prirodnu regeneraciju površnog sloja kože i bolje upijanje krema) te je na kraju važno opskrbiti kožu s visoko vrijednim masnoćama kako bi se spriječio naknadni gubitak vlage. Masaža kože odličan je način da poboljšate prokrvljenost Vaše kože te poboljšate protok ne samo krvi, već i limfe, te podarite koži svjež izgled i zategnutost.


Kako zaštiti kožu?

Najbolja sredstva za zaštitu kože od ultraljubičastog zračenja su ona koja sadrže kombinaciju visokog zaštitnog faktora (SF 15 i viši) i antioksidativne tvari koje će spriječiti prerano starenje kože.
Izlaganje kože suncu stvara slobodne radikale, koji uzrokuju oštećenje stanica kože, prerano starenje, ali i dovode do povećane učestalosti malignih promjena na koži. Osim karcinoma pločastih stanica i bazocelularnog karcinoma, ultraljubičasto zračenje uzrokuje i melanom kože, koji je jedan od najopasnijih tumora u čovjeka. Stoga je iznimno važno ne zaboraviti na zaštitu kože od ultraljubičastog zračenja i zimi. Najbolja sredstva za zaštitu kože su ona koja sadrže kombinaciju visokog zaštitnog faktora (SF 15 i viši) i antioksidativne tvari koje će spriječiti prerano starenje kože.


Pažljiva prehrana čini čuda

pušenje djeluje iznimno štetno i na kožu, čineći je suhom i žuto-sive boje. Stoga je ovo idealno vrijeme da prestanete pušiti i tako se zauvijek riješite štetnog poroka.
Možda Vam zvuči čudno, no stručnjaci kažu kako lice odaje kakvu hranu jedete i koliko vode pijete. Svakako da je prehrana bitna za Vaše zdravlje, pa tako i za zdravlje kože. Stoga nahranite na pravi način kožu i iznutra!
Nastojite tijekom dana popiti 8 čaša vode, jedite svježe voće i povrće, te izbacite sa svog jelovnika brzu hranu. Jedite obroke s manje masnoće, bez puno pržene hrane, grickalica i visokokaloričnih slatkiša (poput bombona, čokolada i keksi).

Ukoliko ste pod velikim stresom imunološki sustav može Vam biti narušen, a učestale prehlade mogu se odraziti i na koži, koja u pojedinim područjima može postati suha, ispucala i crvena (prije svega područje oko nosa).

Multivitaminski dodatci prehrani pružit će Vam esencijalne hranjive tvari koje će Vaše tijelo i kožu održati u dobrom stanju. Vitamini A, C i Epomoći će i da popunite zalihe antioksidanata koji mogu pomoći u sprečavanju štetnog djelovanja slobodnih radikala. S druge strane proizvodi koji sadrže omega 3 masne kiseline i vitamin E omogućuju Vašoj koži svakodnevnu zalihu esencijalnih masnih kiselina i vitamina koji dubinski hrane kožu i čine je elastičnom i mekom.

Ne zaboravite da i kava, čaj i alkohol mogu biti uzrokom lošeg izgleda kože, stoga ih izbjegavajte! Posebno treba dodati da pušenje djeluje iznimno štetno i na kožu, čineći je suhom i žuto-sive boje. Stoga je ovo idealno vrijeme da prestanete pušiti i tako se zauvijek riješite štetnog poroka.

Zima je idealno vrijeme i da se posvetite tjelovježbi, koja ne samo da će razbistriti um i povratiti tjelesnu snagu, već i poboljšati cirkulaciju što će izuzetno povoljno djelovati na Vašu kožu. Što drugo reći nego sa zdravim tijelom dolazi i zdrava koža!

(pliva)


Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Imam dvorište, želim vodeni vrt

Ruže u snijegu

Gospodinova Krunica