Masaža u ove hladne dane, jednostavno neizostavna
TIPOVI MASAŽA
Zapadnjačka masaža - Effleurage
Kod ovog tipa masaže, ruke masera klize preko kože koja prekriva mišiće koji se žele tretirati.
Ulje ili puder se koriste za smanjenje trenja; kontakt ruke s kožom se održava kroz pokrete masaže.
Effleurage može biti površinska ili duboka.
Lagani pokreti aktiviraju kožne receptore i djeluju putem neurorefleksivnih ili vaskularnorefleksivnih mehanizama, dok tehnike dublje masaže mehanički mobiliziraju tekućine u dubljim strukturama mekih tkiva.
Dublji pokreti masaže se provode u pravcu venskih ili limfnih tokova dok se lagani pokreti mogu provoditi u bilo kojem smjeru.
Effleurage se može koristiti za početno opuštanje i pridobivanje povjerenja pacijenta; povremeno za dijagnosticiranje mišićnih spazama i miogeloza (čvorića u mišićima) te da se osigura kontakt maserovih ruku od jednog do drugog područja na tijelu.
Glavni mehanički efekt effleuragea je primjena pritiska na meka tkiva tako da se tekućine rasporede ispred ruku za vrijeme primjene kompresije.
Zapadnjačka masaža - Petrissage
Petrissage uključuje kompresiju kože i mišića između prstiju i palca jedne ruke ili između dvije ruke.
Tkivo se nježno gnječi dok se ruke pomiču u krug okomito na smjer kompresije.
Glavni mehanički efekt su kompresija i naknadno otpuštanje mekih tkiva, poboljšanje krvotoka i neurorefleksivni odgovor.
Zapadnjačka masaža - Tapotement
Ova masaža orjentirana na perkusiju uključuje udaranje mekih tkiva sa ponavljajućim udarcima koristeći obje ruke ritmičkim, nježnim i brzim pokretima.
Brojne varijacije mogu biti definirane ovisno o dijelu ruke koji udara u tijelo.
Terapeutski efekt tapotementa može biti rezultat kompresije zarobljenog zraka koja se javlja pri udarcu.
Opći efekt tapotementa može biti stimalatoran; dakle, zdravim osobama s pojačanom tolerancijom za ovakav pristup se može ovaj tip masaže može činiti korisnijim.
Zapadnjačka masaža - Duboka masaža trljanjem
Pritisak se primjenjuje vrhom maserovog palca ili prsta na pacijentovu kožu ili mišiće.
Glavni učinak te masaže je primjena velikih sila na duboka tkiva, posebno na spoju dva različita tipa tkiva (npr. dermis – fascija, fascija – mišić, mišić – kost)
Duboki pritisak sprječava pomicanje površinskih tkiva tako da su pomicanje i sila usmjereni na dublja tkiva.
Duboka masaža trljanjem često se upotebljava za sprječavanje sporog zarastanja ožiljkastog tkiva.
Istočnjačka masaža
Tijekom stoljeća, principi istočnjačke masaže su bili integralni dio kultura u kojima su se prakticirali. Principi evaluacije, dijagnoze i tretmana općenito nemaju temelja u konvencionalnoj zapadnjačkoj neurofiziologiji.
Istočnjačka masaža uključuje, među ostalim, Shiatsu (npr. japanski sustav baziran na tradicionalnoj kineskoj teoriji meridijana sa principima zapadnjačke znanosti). Teorija Shiatsua je bazirana na sustavu 12 tradicionalnih kineskih meridijana (npr. glavnih kanala) u tijelu u kojima cirkulira energija životne sile, ili Chi. Akupresurne točke smještene duž tog kanala omogućuju pristup tim kanalima. Akupresura primjenjuje silu masaže pretežno preko pritisaka prstiju na iste točke koje se tretiraju akupunkturnim iglama. Vjeruje se da disbalans energije uzduž meridijana uzrokuje bolesti i da se može ispraviti lokaliziranim pritiscima prstiju.
Refleksologija i terapijski sistemi masaže uške dijele iste koncepte meridijana kao i Shiatsu. Kod ovih pristupa se vjeruje da se na ekstremitetima nalaze prikazi cijelog tijela (slično kao homunkulusi u mozgu). Stopala (u refleksologiji) i uho (u aurikuloterapiju) su mapirani do detalja.
Primjedbe